úterý 23. října 2012

Dort medvěd + ganache

Pekla jsem dort pro jednu společenskou událost. Předběžné odhady říkaly, že se dostaví cca třicet osob. V pečení dortů jsem naprostý začátečník, ale protože se jednalo o událost pojatou ve velmi přátelském a milém kruhu, dodala jsem si odvahy a pustila se do toho. Medvěd byl jedním z ústředních témat večera, proto dort zdobí medvědí hlava.


Strávníků se mělo dostavit poměrně dost, proto jsem se rozhodla pro dvoupatrový dort.
Nejvíce jsem čerpala z příspěvku Lucie Dvořákové. Našla jsem zde i mnoho cenných rad a doporučení, tímto jí velice děkuji.
Oba korpusy jsem upekla přesně podle uvedených receptů.
Na podklad pro medvědí hlavu a jedno promazání vrchního patra jsem použila krém z másla, krémového sýra a moučkového cukru, pokyny je možné nalézt v tomtéž příspěvku u Lucie.
Všechna další promazání, potahování a zdobení jsem uskutečnila pomocí čokoládové ganache. Potahování marcipánem jsem úplně vynechala.

S ganache jsem ještě nikdy nepracovala, ale je to prosté: cca 100 g čokolády nakrájíte na co nejmenší kousky či nastrouháte. Přivedete k varu 50 g smetany a ihned jí vařící přelijete čokoládové hobliny, necháte dvě minuty stát a poté pečlivě rozmícháte metličkou. A tradá, právě jste vyrobili ganache. Potřebovala jsem, aby náklady na dort byly co nejmenší, proto jsem použila klasické čokolády od Figara: hořkou, na vaření a bílou. Pokud ale použijete kvalitní čokoládu např. od Lindt, i celý výsledek bude kvalitnější.

Vyrobila jsem celkem čtyři ganache:
1. z hořké čokolády (500 g) (promazání spodního patra) - byla hodně tmavá, hezky lesklá a v lednici přes noc skvěle ztvrdla
2. z čokolády na vaření (200 g) (mimo jiné boky spodního patra) - byla o malinko světlejší a o malininko méně tuhá než 1., chuťově byla ale mnohem lepší než 1.
3. z bílé čokolády (200 g) - ani po x hodinách strávených v lednici vám nezatuhne jako 1. a 2., ale i tak se s ní dá dobře zdobit (viz bílé zdobení na medvědím dortu), musíte s ní ale pracovat rychle, protože kornout se rychle zahřívá od rukou (v tu chvíli jsem ho celý šoupla na pár minut do mrazáku, což není příliš košer, ale tlačil mě čas, a pak jsem pokračovala ve zdobení); přestože jsem do ní od oka přimíchala máslo, i tak byla hodně sladká
4. smícháním bílé čokolády a čokolády na vaření (150 g bílé + cca 60 g hořké), abych měla světlejší odstin hnědé (mimo jiné boky vrchního patra) - i tato ganache úplně nezatuhne a bude poměrně sladká, ale taktéž se s ní hezky zdobí

Také jsem experimentovala se smetanou, googlila jsem a zjistila, že někdo používá 12%, někdo 40% apod. Doporučila bych víceprocentní varianty, díky vyššímu procentu tuku získáte lepší ganache. Zkoušela jsem 33% i 40% a obě fungovaly dobře.

Všechny ganache jsem jednotlivě uskladnila v plastových krabičkách s víčkem a nechala v lednici přes noc. Pár desítek minut před použitím jsem je vytáhla ven, ale i tak jsem je musela nechat pár sekund rozehřát v mikrovlnné troubě, aby se mi s nimi dobře pracovalo.

Pak už jsem jen prokrajovala, každé patro 2x, promazávala, mazala, uhlazovala, uhlazovala, znovu uhlazovala - horkým nožem, zdobila atd. Korpusy si určitě upečte den předem, aby v lednici přes noc hezky zatuhly, mnohem lépe se s nimi pracuje. Taktéž je dobré nechat celý dort v lednici přes noc, budete mít větší jistotu, že ustojí převoz či přesun apod.

Spodní patro jsem uprostřed propíchala cca 15 dřevěnými špejlemi, které cca 1 mm přesahovaly korpus, na ně jsem položila vrchní patro, jehož spodek jsem ještě vypodložila kartonem.
Byl to můj první dvoupatrový dort v životě a tak jsem pořád trnula, kdy se spodní patro rozlomí a vrchni se do něj svou váhou sesune...:-) Tento typ korpusů, především i díky ztuhlé ganache, skvěle drží a je pevný. I po 4 hodinách v pokojové teplotě, kdy dort čekal na rozkrojení, vše v pořádku ustál - pašák (co 15 min jsem ho chodila celá nesvá kontrolovat).

Vidím na něm (na fotkách) spoustu chyb a much, ale budu pracovat na svém zlepšení.
Zabral mi...x hodin času, i na tom musím zapracovat a příště být o něco rychlejší.
Nejdůležitější je, že chutnal opravdu božsky, famózně, skvěle atd. a všichni si ho moc pochvalovali - jupí.
A dvě nekvalitní fotografie z rozkrajování:-)8 komentářů:

 1. Jasněnko, klobouk dolů. Ten dort je naprosto dokonalý a při pohledu na řez se mi šíleně sbíhají sliny. :-)
  Já na něm tedy nevidím jedinou chybu. :-)
  A nejdůležitější je, že chutnal skvěle, famózně a úžasně. ;-) Také bych do něj s chutí zakousla. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. No ty vado teda!!!!! Tak ten je! Ovsem!!! :-)))) Tvá K.

  OdpovědětVymazat
 3. Ráda bych ochutnala...

  OdpovědětVymazat
 4. Mé milé, všem Vám děkuji za slova chvály!:-)

  OdpovědětVymazat
 5. Jako začátečník zvládnou takový krásný dort:-) - líbí se mi a určitě byl i dobrý. Jasnenko, jsi šikulka:-) a jdu číst další články Zuzana

  OdpovědětVymazat
 6. Ten mi potvora utekl, vypadá skvěle a určitě tak i chutnal

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Má milá, děkuji Ti! Vážím si pochvaly od někoho, kdo tak krásně umí zdobit dorty!

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...