neděle 10. listopadu 2013

Svatomartinská husa + recept na paštiku z husího masa


Včera jsme s rodinou zasedli k martinské huse - bála jsem se, ale nakonec se upekla krásně, holka jedna. Podávala jsem k ní bramborové knedlíky červené zelí - přes noc marinované v červeném víně a divokém koření. Druhý den jsem usmažila nakrájenou cibuli na sádle a přidala k ní dvě velké lžíce medu. Potom jsem přisypala zelí, orestovala, zalila marinádou a dusila.

Martinské rohlíčky s makovou náplní jsme dostali od babičky. Jsou andělsky nadýchané.


Tohle je husí pomazánka.

Recept na husí paštiku:

Naše husa měla sáček s droby a odříznutým krkem. Připravila jsem husí paštiku.Vše jsem omyla, osušila a vložila do malého pekáčku. Přilila jsem červené portské víno, přihodila pět lístků šalvěje, tři hřebíčky, tři kuličky nového koření, pět kuliček barevného pepře a jeden stroužek česneku. Pekáček jsem přikrytý vložila do vyhřáté trouby a pekla cca 1,5 hod. Posledních cca deset minut jsem pekla odkryté, aby se výpek trochu zredukoval.

Mezitím jsem z husy odkrájela sádlo, nakrájela ho na malé kostičky, vložila do hrnce, trošku podlila vodou a vyškvařila sádlo.

Zchladlé srdce a žaludek jsem pokrájela na větší kusy, z krku jsem obrala maso. Vše jsem dala do nádoby, přilila výpek, ze kterého jsem vyňala nové koření, hřebíček a česnek, a vše promixovala. Nakonec jsem přimíchala sůl a játra nakrájená na drobné kousky.

Směs jsem přelila do menší misky, povrch uhladila a přelila vyškvařeným sádlem, do kterého jsem přímíchala velkou lžíci vepřového sádla, aby lépe ztuhlo.

Nakonec už zbývá jen nechat v lednici vychladit přes noc.

Z drůbků je možné připravit také skvělý vývar. Já jsem ale letos byla z husí paštiky nadšená.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...